Morski odpadki – delovna gradiva za učitelje osnovnih in srednjih šol
Naš sedanji pogled na svet in življenje, kot ga živimo, sta nas privedla do problemov, s katerimi se vsakodnevno soočamo, in vodita stran od trajnostno usmerjene družbe. Zato doseganje dobrega okoljskega stanja morja zahteva temeljite spremembe v sistemu naših vrednot in našega odnosa do narave ter njenih virov. Nova paradigma nizkoogljične in trajnostno usmerjene družbe, ki ohranja svoje vire in ekosisteme v dobrem stanju, bo morala prežeti naš vsakdan in se globoko vtisniti v družbeno strukturo, kulturo, vrednote in vsakodnevno prakso.
V okviru Načrta upravljanja z morskim okoljem za obdobje 2017-2021 je eden izmed ukrepov za zagotavljanje dobrega stanja morskega okolja in/ali njegovo izboljšanje ukrep D1-D11:UU8(1b): Informiranje, ozaveščanje in izobraževanje javnosti o upravljanju z vodami, kjer je opredeljena aktivnost priprave predloga vsebine za vključitev problematike morskih odpadkov v izobraževalni sistem in ozaveščanje javnosti. Problematiko morskih odpadkov se lahko najširšemu krogu ljudi predstavi v okviru javnega izobraževanja v osnovni in srednji šoli.
Gradivo smo pripravili sodelavci Sektorja za morje na Inštitutu za vode Republike Slovenije, kjer se že 13 let ukvarjamo s problematiko morskih odpadkov v slovenskem morju in smo prvi pri nas začeli sistematično spremljati morske odpadke ter beležiti njihov vpliv na okolje.
Gradivo je nastalo v okviru naloge »Priprava predloga metodologije za vključitev vsebine problematike morskih odpadkov v izobraževalni sistem in ozaveščanje javnosti«, katere naročnik je Ministrstvo za okolje in prostor.
Gradivo je namenjeno učiteljem v osnovnih in srednjih šolah, ki bi se radi bolje spoznali s problematiko morskih odpadkov, našli navdih za vključitev te tematike v učne ure in s tem naredili nekaj dobrega za okolje. Na spodnjih povezavah so dostopna učna gradiva in delovni listi: