Razvoj metodologije vrednotenja ekološkega stanja in razvrščanja vodnih teles jezer na podlagi rib
Za primerjavo metodologij vrednotenja ekološkega stanja in razvrščanja vodnih teles na podlagi rib je v državah alpskega GIG-a potekala interkalibracija, kjer so bile vključene metodologije Avstrije (ALFI; Austrian lake fish index), Italije (I-LFI; Italian lake fish index), Nemčije (DELaFI_SITE; National fish assessment method for southern German alpine lakes) in Francije (MMI; Multimetric index based on fish fauna for the assessment of subalpine lakes). Ker v Sloveniji nismo razvili metode vrednotenja ekološkega stanja jezer na podlagi rib, smo preverjali ustreznost metod, razvitih v državah alpskega GIG-a. Zaradi razlik v združbah rib med jezeri različnih območij oz. držav nismo mogli neposredno uporabiti nobene obstoječe tipologije jezer na podlagi rib, ampak smo najprej za Bohinjsko jezero in Blejsko jezero določili referenčno združbo. Uporabili smo zgodovinske podatke in podatke o ulovih rib. Od metod, s katerimi vrednotimo vpliv vseh obremenitev, so z indeksom obremenitve najbolj skladne vrednosti bile ugotovljene na podlagi prilagojene italijanske metode, najmanj pa na podlagi prilagojene avstrijske metode. Za vrednotenje ekološkega stanja alpskih jezer v Sloveniji predlagamo uporabo prilagojene italijanske metode, ki je osnovana na istih metrikah kot originalna italijanska metoda in z značilnimi referenčnimi združbami rib, določenimi za Blejsko in Bohinjsko jezero.
Bohinjsko jezero
Blejsko jezero
O projektu
Naročnik
Ministrstvo za okolje in prostor
Nosilec projekta
izr. prof. dr. Gorazd Urbanič
Sodelavci
dr. Samo Podgornik
dr. Špela Koren
dr. Rebeka Šiling
dr. Vesna Petkovska
Trajanje projekta
2016
OSTALE DOMAČE REFERENCE
Razvoj sistema za oceno stroškov izvajanja ukrepov za varstvo morskega okolja na državni ravni (V1-2368)
Glavni cilj projekta je priprava predloga metodologije, ki bo integriral smernice Evropske komisije in cenovno politiko voda ter finančno politiko na področju morskega okolja na državni ravni. Trajanje projekta od 1. 12. 2023 – 31. 5. 2025.
Strokovne podlage za določitev prioritet RS na področju okolja in učinkovite rabe virov iz programa LIFE
V okviru projektne naloge smo pripravili smernice, katere so tiste tematske prednostne naloge iz Večletnega delovnega programa LIFE za obdobje 2014-2017 v prednostnem področju Okolje in učinkovita raba virov ter Okoljsko upravljanje in informacije za Sklop 1: voda, vključno z morskim okoljem, ki so za Slovenijo izjemnega pomena z vidika...
Daljinsko zaznavanje hidromorfoloških značilnosti velikih rek in vplivi obremenitev na združbe organizmov
V okviru projekta ugotavljamo in primerjamo vplive obremenitev (spremembe hidromorfoloških značilnosti, onesnaženje, raba zemljišč) različnih prostorskih ravni (prispevno območje, odsek, pododsek) na združbe bentoških nevretenčarjev in rib v velikih rekah Slovenije ter preverjamo primerljivost hidromorfološkega vrednotenja velikih rek temelječega na podatkih pridobljenih s 1) terenskim popisom in 2) daljinskim zaznavanjem.