Priprava strokovnih podlag za izvajanje poplavne direktive (2007/60/ES)
Posodobitev opozorilne karte poplav iz leta 2007, objavljene na Atlasu okolja
Opozorilna karta poplav (OPKp) in njena vloga je v definirana v Pravilniku o metodologiji za določanje območij, ogroženih zaradi poplav in z njimi povezane erozije celinskih voda in morja, ter o načinu razvrščanja zemljišč v razrede ogroženosti, Ur .list RS, št. 60/2007.
Eden od osnovnih namenov OPKp je združevanje dosegljivih podatkov o dosegu poplav. Vsebine se obnavljajo in dopolnjujejo glede na dosegljive podatke in razpoložljive finančne vire, predstavitev pa je primerna za karte merila M 1:50.000 in manj natančno.
Z objavo sloja je cilj opozoriti urejevalce prostora in ostalo javnost na nevarnost poplav.
Vsebine OPKp2014 so:
- karta poplav (zelo redke poplave, redke poplave in pogoste poplave)
- karta poplav (smer toka poplavljanja)
- karta poplav (odsek vodotoka ki poplavlja)
- funkcionalne razlivne površine
- poplavni dogodki
Viri:
Podatki, ki so bili uporabljeni za posodobitev OPKp so zajeti iz različnih virov, različne natančnosti izdelave in (kartografskega, digitalnega) zapisa, ter različne časovne oddaljenosti. Grafika je pridobljena na podlagi:
- OPKp2007;
- OPKp2012 februar;
- OPKp2012 november;
- v bližnji in daljni preteklosti zabeleženih poplavnih dogodkov (poplavne linije določene na podlagi dejanskih poplavnih dogodkov) ;
- modeli (poplavne linije določene na podlagi hidrologije, hidravlike);
- ostalo (različni viri npr. revija Ujma, Geografski zbornik…)
Prikazana območja poplavljanja ne obsegajo vseh poplavnih območij, ampak le tista za katero so bili na voljo podatki, katere je bilo v razpoložljivem času možno integrirati v sloje OPKp.
Zato VELJA: Kjer poplavno območje NI označeno NE pomeni, da na tem območju možnosti poplav NI.
Možne so občasne spremembe sloja v kolikor se ugotovijo in upoštevajo očitne napake ali dodatne informacije, ki vodijo v določitev dodatnih (spremenjenih) območij poplavljanja ali v spremembo natančnosti dosegov že prikazanih poplavljenih območij in višino gladine.
Natančnost prikaza je glede na vir podatka prostorsko zelo različna, vendar sledi določitvi natančnosti vsaj za merilo kart 1:50.000. Viri so različne natančnosti izdelave in (kartografskega, digitalnega) zapisa, ter različne časovne oddaljenosti in zajemajo v bližnji in daljni preteklosti zabeležene poplavne dogodke, rezultate hidravličnih modelov, publikacij…
OCENA ZANESLJIVOSTI :1…najmanjša, 10…največja zanesljivost prikaza, ki zajema tako vsebinsko zanesljivost kot natančnost zajema podatka.
Stopnja zanesljivosti je ocena strokovnjaka:
1-4 glede na poznavanje območja, posamezni podatki o poplavnosti različnih kakovosti, časovno oddaljeni podatki;
5-6 boljše poznavanje območja, posamezni podatki o poplavnosti boljše kakovosti, časovno bližji podatki, hidrološki podatki, poenostavljeni hidravlični izračuni;
7-8 boljše poznavanje območja, podatki o poplavnosti boljše kakovosti-zabeležba dogodkov, časovno bližji podatki, boljši hidrološki podatki, časovno oddaljeni hidravlični izračuni;
9-10 dobro poznavanje območja, dobri podatki o poplavnosti-zabeleženi in analizirani dogodki, časovno bližji podatki, dobri hidrološki podatki, časovno bližnji hidravlični izračuni z sodobnimi orodji..
Do sedaj vidne vsebine na Atlasu okolja (OPKp 2007):
- opozorilna karta poplav (pogoste)
- opozorilna karta poplav (redke)
- opozorilna karta poplav (zelo redke)
- opozorilna karta poplav (smer)
- poplavna linija (op.p.: to so odseki vodotoka, ki poplavljajo)
- poplavni dogodki
so v OPKp 2014 nadomestile naslednje vsebine (sloji):
- pogoste poplave
- redke poplave
- zelo redke poplave
- smer poplavnega toka
- odsek poplavljanja
- funkcionalne razlivne površine
- poplavni dogodki (opredeljeni po datumu)
Podatkovni sloj je bil noveliran in predan MOP ki naj bi ga po potrditvi predal ARSO za objavo na Atlasu okolja.