MEDCIS – Podpora sredozemskih državam članicam EU za usklajeno in koordinirano izvajanje drugega cikla Okvirne direktive o morski strategiji
IZVRS je partner projekta MEDCIS. Vodilni partner je Hellenic Centre for Marine Research (Grčija), ostali partnerji pa so: Institut Francais de Recherche pour l’Exploitation de la Mer (Francija), Fundacion AZTI – AZTI Fundazioa (Španija), University of Salento – Department of Biological and Environmental Sciences and Technologies (Italija), Consorzio per il coordinamento delle richerche inerenti al sistema lagunare di Venezia (Italija), Instituto Espanol de Oceanografia (Španija), Nacionalni inštitut za Biologijo (Slovenija), National and Kapodistrian University of Athens, (Grčija) in Institute of Oceanography and Fisheries (Hrvaška).
Cilj projekta MEDCIS je pospešiti izvajanje drugega cikla Okvirne direktive o morski strategiji (MSFD) v Mediteranskem morju s pripravo meril in metodoloških standardov za usklajene pristope med državami članicami EU; in sicer na podlagi pregledovanja, primerjanja, izbiranja in prilagajanja ustreznih obstoječih pristopov glede meril in metodoloških standardov ter protokolov v regionalnem / subregionalnem merilu. Usmerili se bomo na Sredozemsko regionalno / subregionalno sodelovanje in standardizacijo ter priporočili ustrezne pristope za to regijo, da bi zagotovili skladnost med pristopi, ki so jih izbrale posamezne države članice EU in omogočili primerjave na vseh možnih ravneh znotraj regije.
Aktivnosti IZVRS na projektu MEDCIS:
- Razvijanje skupnih pristopov in metodologij za določitev dobrega stanja morskega okolja (GES) in okoljskih ciljnih vrednosti v regijah in sub-regijah Sredozemskega morja (deskriptor D2 – tujerodne vrste, deskriptor D10 – morski odpadki).
- Pripravljanje predlogov za skupne pristope izvajanja presoj obstoječega stanja morskih voda v regijah in sub-regijah Sredozemskega morja (deskriptor D10 – morski odpadki, deskriptor D11 – podvodni hrup).
- Pripravljanje predlogov za izboljšanje skupnih programov monitoringa (poudarek na D2 – tujerodne vrste in D10 – morski odpadki), zbiranje in analiza podatkov v regijah in sub-regijah Sredozemskega morja.
- Razvijanje orodij in mehanizmov za opis in oceno napredka pri izvajanju programa ukrepov. Razvoj kataloga ukrepov in analiza usklajenosti na regionalnem nivoju za deskriptorje: D1,2,4,5,6,8,9,10. Ocena procesa izvajanja in učinkovitosti programa ukrepov.
- Sodelovanje pri promociji in diseminaciji rezultatov projekta MEDCIS.
Projekt MEDCIS podpira ukrepe Skupnosti na področju politike morskega okolja, kot jih narekuje Okvirna direktiva o morski strategiji (MSFD).
O projektu
Vrednost celotnega projekta
1.248.317,34 EUR
Sofinanciranje EU (80%)
998.653,87 EUR
Lastna udeležba (20%)
249.663,47 EUR
Vrednost IzVRS v projektu
114.000,00 EUR
Sofinanciranje EU (80%)
91.200,00 EUR
Lastna udeležba – MOP (20%)
22.800,00 EUR
Nosilec projekta
dr. Katja Klančnik
Sodelavci
dr. Andreja Popit
dr. Manca Kovač Viršek
Sašo Gorjanc
Gašper Zupančič
Štefan Trdan
Karin Kompare
Naročnik
Evropska komisija
Trajanje projekta:
2017 – 2018
Kontakt
dr. Katja Klančnik
Pošlji sporočilo
OSTALE MEDNARODNE REFERENCE
DanubeSediment_Q2 projekt
V projektu DanubeSediment se je prvič vzpostavilo transnacionalno sodelovanje inštitucij vzdolž povodja Donave, z namenom celostnega upravljanja s plavinami v povodju Donave. V projektu so se zbrali podatki o metodah in rezultatih spremljanja stanja transporta plavin vzdolž povodja Donave ter pripravile so se Smernice za upravljanje s plavinami in Priročnik...
AQPLA projekt
Konzorcij projekta AQUATIC PLASTIC sestavlja 13 projektnih in 19 pridruženih partnerjev iz 10 držav, ki zastopajo različne interesne skupine, namenjene reševanju problematike onesnaženja s plastiko v povodju Donave. Konzorcij vključuje ministrstva, pristojna za zakonodajo, nevladne organizacije, ki aktivno sodelujejo pri dejavnostih na terenu, univerze, ki se ukvarjajo z znanstvenimi raziskavami,...
COHENET – Doseganje usklajenih mrež morskih zavarovanih območij: Analiza stanja v Sredozemskem morju
IzVRS je regionalni partner projekta COHENET. Vodilni partner je belgijski konzultant ARCADIS, ki projekt vodi skupaj z grozdom Consorzio per il coordinamento delle richerche inerenti al sistema lagunare di Venezia - CORILA (Italija), regionalni partnerji pa so še: Instituto Espanol de Oceanografia (Španija) in Hellenic Centre for Marine Research (Grčija)....