Metodologija vrednotenja ekološkega potenciala zadrževalnikov na podlagi fitoplanktona in bentoških nevretenčarjev; določitev maksimalnega ekološkega potenciala
Vodna telesa, katerih značilnosti so znatno spremenjene zaradi fizičnih sprememb, ki jih je povzročilo človekovo delovanje, imenujemo močno preoblikovana in umetna vodna telesa. Za močno preoblikovana vodna telesa in umetna vodna telesa se vrednoti ekološki potencial. Vse države članice Evropske zveze morajo vrednotiti ekološki potencial z upoštevanjem izhodiščnih značilnosti, ki so posledica naravnih značilnosti, rabe vode (spremenjene hidromorfološke značilnosti) ter prepoznanih omilitvenih ukrepov. Metodologije vrednotenja ekološkega potenciala morajo biti primerne za vrednotenje vpliva različnih antropogenih obremenitev na podlagi relevantnih bioloških elementov. Za razvoj metodologije vrednotenja ekološkega potenciala zadrževalnikov (meje med razredi potenciala) na podlagi fitoplanktona in bentoških nevretenčarjev moramo najprej določiti izhodiščne razmere in za tip značilni maksimalni ekološki potencial, ki ustreza zelo dobremu stanju pri vrednotenju ekološkega stanja. Ključno za določitev za tip značilnega maksimalnega ekološkega potenciala je določitev izhodiščnih hidromorfoloških značilnosti, ki odražajo rabo voda pri izvedenih omilitvenih ukrepih in posledično določajo tudi izhodiščne trofične razmere.
O projektu
Naročnik
Ministrstvo za okolje in prostor
Nosilec projekta
izr. prof. dr. Gorazd Urbanič
Sodelavci
dr. Rebeka Šiling
Miha Knehtl
dr. Vesna Petkovska
Trajanje projekta
2016
OSTALE DOMAČE REFERENCE
Razvoj sistema za oceno stroškov izvajanja ukrepov za varstvo morskega okolja na državni ravni (V1-2368)
Glavni cilj projekta je priprava predloga metodologije, ki bo integriral smernice Evropske komisije in cenovno politiko voda ter finančno politiko na področju morskega okolja na državni ravni. Trajanje projekta od 1. 12. 2023 – 31. 5. 2025.
Strokovne podlage za določitev prioritet RS na področju okolja in učinkovite rabe virov iz programa LIFE
V okviru projektne naloge smo pripravili smernice, katere so tiste tematske prednostne naloge iz Večletnega delovnega programa LIFE za obdobje 2014-2017 v prednostnem področju Okolje in učinkovita raba virov ter Okoljsko upravljanje in informacije za Sklop 1: voda, vključno z morskim okoljem, ki so za Slovenijo izjemnega pomena z vidika...
Daljinsko zaznavanje hidromorfoloških značilnosti velikih rek in vplivi obremenitev na združbe organizmov
V okviru projekta ugotavljamo in primerjamo vplive obremenitev (spremembe hidromorfoloških značilnosti, onesnaženje, raba zemljišč) različnih prostorskih ravni (prispevno območje, odsek, pododsek) na združbe bentoških nevretenčarjev in rib v velikih rekah Slovenije ter preverjamo primerljivost hidromorfološkega vrednotenja velikih rek temelječega na podatkih pridobljenih s 1) terenskim popisom in 2) daljinskim zaznavanjem.