DeFishGear – Sistem ravnanja z odpadno ribiško opremo v Jadranski regiji
DeFishGear – Derelict Fishing Gear Management System in the Adriatic Region
Sistem ravnanja z odpadno ribiško opremo v Jadranski regiji
Skupaj s 16-imi partnerskimi organizacijami iz sedmih držav Jadranskega morja, pod koordinacijo vodilnega partnerja iz Slovenije (Kemijski inštitut), smo bili uspešni pri prijavi mednarodnega projekta z naslovom Derelict Fishing Gear Management System (DEFISHGEAR) – Sistem ravnanja z odpadno ribiško opremo v Jadranski regiji, na razpisnem programu IPA ADRIATIC. Na Inštitutu za vode RS se aktivno ukvarjamo s problematiko morskih odpadkov od sprejema Morske direktive leta 2008. Pobuda za organizacijo projekta na Jadranskem nivoju je prišla z naše strani in po uspešnem naboru partnerskih organizacij v Jadranski regiji ter vsebinski pripravi projekta, smo uspeli premagati konkurenco in pridobiti sredstva za izvedbo projekta DEFISHGEAR.
SPLOŠNI PODATKI O PROJEKTU
Celoten naslov projekta: Derelict Fishing Gear Management System in the Adriatic Region
Slovenski naslov projekta: Sistem ravnanja z odpadno ribiško opremo v Jadranski regiji
Akronim projekta: DEFISHGEAR
Koda projekta: 1str°/ 00010
Program: Jadranski čezmejni program IPA (IPA Adriatic Cross-border Cooperation Programme 2007 – 2013)
Cilj projekta DEFISHGEAR je priprava regionalno usklajene strategije za zmanjšanje količine morskih odpadkov v Jadranskem morju s sodelovanjem ključnih interesnih skupin (ribiška industrija, raziskovalci, politiki, nevladne organizacije ter reciklažna industrija). Pomemben izdelek ob koncu projekta bo prva regijsko usklajena ocena količin, tipa in izvora odpadkov v morju, vključno z mikroplastiko. Analiza bo državam v regiji pomagala pri identifikaciji točk žarišč, izvora odpadkov ter bo močno prispevala k večjemu znanju v regiji o morskih odpadkih.
Posebno pozornost projekt DEFISHGEAR namenja sodelovanju z ribiškim sektorjem. Ribiči predstavljajo pomemben člen verige varovanja morskega okolja in s svojimi obstoječimi aktivnostmi lahko močno pripomorejo k zmanjševanju onesnaženosti morskega okolja z odpadki.
V sklopu projekta se bomo osredotočali na tri področja:
- onesnaževanje z morskimi odpadki ter njihov ekonomski vpliv na obalne skupnosti;
- nadzor in zmanjševanje količine mikroplastike v morju ter njene posledice za morske organizme;
- zbiranje in recikliranje zapuščene ribiške opreme (mreže) in naključno ujetih odpadkov pri ribolovu.
Obetamo si sodelovanje z edinim predelovalcem odpadne ribiške opreme trenutno v svetu, podjetjem Julon d.d. iz Ljubljane, članom skupine Aquafil. Italijansko podjetje je v Sloveniji pričelo z izvajanjem inovativnega projekta Econyl. Primarno surovino za izdelavo polimernega materiala, poliamida 6, zamenjujejo s sekundarnim materialom, ki jih sestavljajo odsluženi proizvodi iz tega polimera, med drugim tudi odpadne ribiške mreže. Z aktivnostmi so uspešno pričeli v okviru projekta Healthy Seas.
DEFISHGEAR bo prispeval k razvoju sistema, s katerim bo olajšano ustrezno spremljanje in upravljanje podatkov med državami v regiji, saj je le-to trenutno zelo pomanjkljivo in izvajano le na nivoju posameznih držav. Razvito bo v sodelovanju z vsemi državami v regiji (Albanija, Bosna in Hercegovina, Hrvaška, Grčija, Italija, Črna gora in Slovenija), kar bo okrepilo tudi izmenjavo idej, izkušenj, tehnik in znanja ter hkrati pospešilo globljo ozaveščenost in razumevanje problematike morskih odpadkov.
Med poglavitne naloge projekta spada tudi povečanje ozaveščenosti o problematiki odpadkov v morju med različnimi ciljnimi skupinami, zato bo v ta namen projektna skupina pripravila številne publikacije, video posnetke in ostale medijske aktivnosti. V vsaki izmed udeleženih držav bo organiziran Nacionalni info dan, različne prostovoljne akcije, kot je na primer čiščenje obale, delavnice ter poletna šola.
Baza podatkov, razvita v okviru projekta:
http://www.defishgear.izvrs.si/defishgearpublic/
Trajanje projekta:
1.11.2013 – 30.9.2016
Povezane vsebine:
Partnerji
Ključne besede
O projektu
Naročnik
IPA Adriatic CBC Program
Vrednost projekta
5.353.765 EUR
Nosilec projekta
dr. Manca Kovač Viršek
Sodelavci
Andreja Palatinus
Sabina Cepuš
Štefan Trdan
Uroš Robič
dr. Špela Koren
Tea Masić
Andrej Bašelj
Trajanje projekta
2013 – 2016
Projektna knjižnica
Fotogalerija
OSTALE MEDNARODNE REFERENCE
DanubeSediment_Q2 projekt
V projektu DanubeSediment se je prvič vzpostavilo transnacionalno sodelovanje inštitucij vzdolž povodja Donave, z namenom celostnega upravljanja s plavinami v povodju Donave. V projektu so se zbrali podatki o metodah in rezultatih spremljanja stanja transporta plavin vzdolž povodja Donave ter pripravile so se Smernice za upravljanje s plavinami in Priročnik...
AQPLA projekt
Konzorcij projekta AQUATIC PLASTIC sestavlja 13 projektnih in 19 pridruženih partnerjev iz 10 držav, ki zastopajo različne interesne skupine, namenjene reševanju problematike onesnaženja s plastiko v povodju Donave. Konzorcij vključuje ministrstva, pristojna za zakonodajo, nevladne organizacije, ki aktivno sodelujejo pri dejavnostih na terenu, univerze, ki se ukvarjajo z znanstvenimi raziskavami,...
COHENET – Doseganje usklajenih mrež morskih zavarovanih območij: Analiza stanja v Sredozemskem morju
IzVRS je regionalni partner projekta COHENET. Vodilni partner je belgijski konzultant ARCADIS, ki projekt vodi skupaj z grozdom Consorzio per il coordinamento delle richerche inerenti al sistema lagunare di Venezia - CORILA (Italija), regionalni partnerji pa so še: Instituto Espanol de Oceanografia (Španija) in Hellenic Centre for Marine Research (Grčija)....