Preliminarna identifikacija ključnih razlivnih površin visokih voda na območju Slovenije
Pomembnejša območja poplavne nevarnosti opredelimo kot del območij poplavljanja, na katerih se lahko poplavna voda brez večje škode razlije in tudi zadrži, kar lahko zmanjša škodne posledice dolvodno. Poplavna direktiva zavezuje k upoštevanju vidika območij, kjer bi se poplavne vode lahko zadržale (naravna poplavna območja). Določitev območij je utemeljena v obeh relevantnih podzakonskih aktih, tj. uredbi o pripravi načrta in metodološkem pravilniku za kartiranje. Pomen območij je poudarjen tudi v evropskih dokumentih v zvezi z naravnimi ukrepi zadrževanja voda, zeleni infrastrukturi in doseganjem sinergije ukrepov poplavne in vodne direktive. Osnovni namen izdelave strokovne podlage je ohranitev in povečanje prostora, namenjenega naravnim poplavnim procesom s pomočjo administrativnega zavarovanja naravnih poplavnih območij v načrtih zmanjševanja poplavne ogroženosti 2015-2021.
Izbrana metoda dela, ki temelji na konceptu, že uporabljenem pri določitvi območij pomembnega vpliva poplav, je večkriterijsko vrednotenje za podporo odločanju s pomočjo izdelave 17 rastrskih prostorskih modelov primernosti z velikostjo kvadratne mrežne celice 10m. Obravnavanih je šest dejavnikov, ki povečujejo stopnjo primernosti ali jo zmanjšujejo in za posamezen dejavnik so bili izbrani ustrezni kazalniki stopnje primernosti in njihove normirane vrednosti. Poleg dejavnikov so bile izbrane tudi štiri prostorske omejitve, primernost na ravni posamezne mrežne celice pa se je izračunavala po enačbi, ki povezuje primernost z dejavniki, utežmi dejavnikov in omejitvami. Rezultat dela predstavlja razvrstitev poplavnih območij v pet razredov primernosti in na podlagi tega tudi razvrstitev poplavnih območij po mejah pNRP v tri razrede primernosti, upoštevaje podatke o podrobnejši namenski rabi prostora občin, razvrščene v tri kategorije. Izdelani podatkovni sloji so primerni za uporabo na ravni merila 1:50 000.
Na podlagi rezultatov modela primernosti, podatkov opozorilne karte poplav in integralne karte poplavne nevarnosti, katastra stavb, podrobnejše namenske rabe prostora občin in digitalnih ortofoto posnetkov je bilo ročno zamejenih 218 pomembnejših območij poplavne nevarnosti v Sloveniji in izračunane njihove karakteristike. Strokovna podlaga predstavlja prispevek poplavne direktive k doseganju ciljev vodne politike in ciljev drugih sektorskih politik (narava-biodiverziteta, kmetijstvo, gozdarstvo, prostorski razvoj, prilagajanje podnebnim spremembam, zelena infrastruktura, …), saj ima naravno zadrževanje voda pozitivne učinke na stanje voda zaradi zmanjšanja učinka razpršenih onesnaženj, izboljšanja hidromorfoloških razmer, zmanjšanja učinka pogostih poplav in povečanja razpoložljivosti voda.
Povezava na dodatne vsebine
Preliminarna identifikacija ključnih razlivnih površin visokih voda na območju Slovenije. Letno poročilo o delu na nalogi I/2/8, nosilec naloge: Mojca Stele Jeglič. Inštitut za vode Republike Slovenije, junij 2015. Naročnik: MOP, program dela IzVRS za leto 2015.
Povezane vsebine
Đurović, B. 2012. Določitev in razvrstitev poplavno ogroženih območij v Sloveniji, povzetek metode dela in rezultatov, IzVRS, Ljubljana. Dostopno z: http://www.mko.gov.si/fileadmin/mko.gov.si/pageuploads/podrocja/voda/metodologija_dolocanja_obmocij.pdf
Razvrstitev poplavno ogroženih območij in določitev območij pomembnega vpliva poplav v Sloveniji. Letno poročilo o delu na nalogi I/2/1.1, nosilec naloge: Blažo Đurović. Inštitut za vode Republike Slovenije, maj 2012. Naročnik: MOP, program dela IzVRS za leto 2012; Dostopno z: http://evode.arso.gov.si/direktive/FD_tabela.htm
Posodobitev integralne karte poplavne nevarnosti in integralne karte razredov poplavne nevarnosti za objavo v Atlasu okolja (60 novih HH študij) in izdelava integralne karte globin pri Q100. Letno poročilo o delu na nalogi I/2/6, nosilec naloge: Mladen Ajdič. Inštitut za vode Republike Slovenije, december 2014. Naročnik: MOP, program dela IzVRS za leto 2014 (naloga se izvaja od leta 2012); Dostopno z: http://evode.arso.gov.si/direktive/FD_tabela.htm
Posodobitev Opozorilne karte poplav. Letno poročilo o delu na nalogi I/2/7, nosilec naloge: Darko Anzeljc. Inštitut za vode Republike Slovenije, december 2014. Naročnik: MOP, program dela IzVRS za leto 2014.