Inštitut za vode Republike Slovenije v Postojni predstavil projekt Pirati plastike in problematiko plastičnih odpadkov ter mikroplastike v okolju
V petek, 22.4.2022 smo ob Svetovnem dnevu Zemlje predstavili problematiko plastičnih odpadkov in mikroplastike v okolju. Predstavitev je potekala v Šolskem centru v Postojni, predavanja pa se je udeležilo cca. 60 udeležencev. Dogodek je bil organiziran s strani Rotary kluba Postojna – Cerknica.
Zgodovino proizvodnje plastike, vire onesnaževanja in kroženje odpadkov in mikroplastike sta predstavila dr. Manca Kovač Viršek in Uroš Robič. Predstavljeni so bili rezultati onesnaženosti slovenskih rek, ki so bili pridobljeni v okviru projekta Pirati plastike.
Foto: Valter Leban
Projekt Pirati plastike predstavlja eno vodilnih javno-političnih pobud v okviru Evropskega raziskovalnega prostora (ERA). Cilji projekta pa prispevajo k uresničevanju ambicij zelenega prehoda in se uresničujejo preko pristopa skupnostne znanosti. Vodenje slovenske misije proti plastičnemu onesnaževanju je prevzela Morska biološka postaja Piran, Nacionalnega inštituta za biologijo v sodelovanju z Inštitutom RS za vode in Ekologi brez meja.
Foto: Valter Leban
Glavni namen dogodka je bil dvigniti ozaveščenost o škodljivih vplivih onesnaženja s plastiko, hkrati pa dvigniti zavest o tem, da lahko veliko naredi vsak pri sebi, tudi z majhnimi koraki, kot je na primer sprememba navad. Na dogodku sta spremembo navad in uporabo alternativnih materialov pri zmanjševanju plastike predstavila dr. Iztok Seljak in dr.med. Janez Podobnik v okviru gibanja Adijo Plastenka oziroma z novo globalno blagovno znamko GlassyClassy.eco (https://adijoplastenka.si/, https://www.glassyclassy.eco/).
Povezave:
Rotary klub Postojna – Cerknica