Svetovni dan voda 2023
.
.
22. marec, svetovni dan voda, je opomnik izjemnemu pomenu voda. Je priložnost za ozaveščanje o izzivih, s katerimi se soočamo pri zagotavljanju dostopa do čiste vode, in o ključni vlogi trajnostnega upravljanja voda pri doseganju tega cilja.
V okviru Svetovnega dneva voda je vsako leto izbrana nova tema, ki izpostavlja posebne izzive, povezane z vodami in rešitve namenjene izboljšanju življenja ljudi po vsem svetu. Letošnja tema “Pospešimo spremembe ” nas želi spodbuditi k sprejemanju novih življenjskih navad, ki bodo vključevale smotrno porabo pitne vode, voda in vodnega prostora na sploh ter njihovo varovanje pred onesnaževanjem. Poleg dobro poznanih kemijskih in bioloških onesnaževal pitne vode v zadnjih letih strokovnjaki odkrivamo prisotnost še enega izmed novodobnih onesnaževal, to je mikroplastika. Kot odpadek se je plastika začela pojavljati v okolju skoraj hkrati z začetki njene proizvodnje, prva poročila o njeni prisotnosti v oceanih pa segajo v osemdeseta leta prejšnjega stoletja. S povečevanjem proizvodnje plastike, svetovna letna proizvodnja plastike se približuje 400 milijonom tonam, naraščajo tudi količine odpadne plastike v okolju.
V okolju plastični odpadki s časom razpadajo na vedno manjše delce, v t.i. mikroplastiko (delce manjše od 5 mm) in v nanoplastiko (delci manjši od 1 µm). Čeprav tako majhni delci plastike že več kot pol stoletja prehajajo skozi različne dele vodnega kroga je njihov vpliv v okolju šele postaja predmet raziskav. Delci mikroplastike in nanoplastike so bili najdeni v zraku, tleh, celinskih vodah in morju. Zaradi svoje velikosti lahko delci mikroplastike skupaj s površinsko vodo prehajajo tudi v podzemne vode, ki v Sloveniji predstavljajo glavni vir pitne vode. Njihovo razporejanje po različnih delih okolja je odvisno od mnogih zelo različnih dejavnikov, od lastnosti delcev do meteoroloških in hidroloških pogojev, kar predstavlja izziv pri raziskavah mikroplastike. Čeprav negativni vplivi mikroplastike na okolje še niso dobro poznani, pa lahko z gotovostjo trdimo, da plastika v okolje ne sodi. Možne interakcije mikroplastike z mnogimi organizmi lahko pripomorejo k spreminjanju okolja tako iz biološkega kot tudi kemijskega vidika.
Slika delcev mikroplastike v podzemnih vodah (Foto: Tine Bizjak, IzVRS, 2023).
Letošnji svetovni dan voda nas poziva k hitrejšemu ukrepanju v dobrobit človeka in drugih bitij, katerih usoda je prevečkrat odvisna od človeških dejavnosti. Poleg obstoječih varstvenih ukrepov si želimo, da bi kot družba hitreje ukrepali tudi na področju proizvodnje, uporabe in ravnanja s plastičnimi izdelki po koncu njihove uporabe. Ker je recikliranje plastičnih odpadkov še vedno zelo omejeno in predstavlja le majhen delež vseh plastičnih odpadkov je ključnega pomeni, da kot družba čimprej spremenimo naše navade, okrepimo ločeno zbiranje odpadkov in obenem zmanjšamo uporabo izdelkov iz plastike.
.
.