Inštitut za vode RS bo sodeloval pri razvoju naprave za razgradnjo tekstilnih vlaken iz pralnih strojev
Inštitut za vode RS je v sodelovanju z Institutom Jožef Stefan, Biotehniško fakulteto, Oddelkom za Biologijo in Gorenjem, kot sofinancerjem, uspešno prijavil ARRS raziskovalni projekt z naslovom »Razgradnja tekstilne mikroplastike iz odpadnih vod v gospodinjstvu«.
Mikroplastika, natančneje sintetična vlakna, ki se sproščajo med pranjem oblačil, so najpogosteje najdena vrsta mikroplastike v okolju. Pri pranju 5 kg poliesterskih tkanin se namreč sprosti v odpadne vode 10 milijonov oz. 1 g mikrovlaken (Falco, 2018). Ta mikrovlakna nato potujejo do čistilnih naprav, kjer pa je bilo z raziskavami ugotovljeno, da se jih med 90 – 95% akumulira v blatu čistilnih naprav, preostalo pa gre skozi čistilne naprave v vodotoke in naprej v morja (Kovač Viršek s sod., 2017). Naše raziskave preteklih let so pokazale, da so v vzorcih iz Slovenskega morja v cca. 75% vse mikroplastike prisotna mikrovlakna. Prav tako so mikrovlakna prevladovala v vzorcih celinskih voda.
Tako so raziskave, ki bi pripeljale do rešitev za zajezitev tovrstne oblike mikroplastike, izrednega pomena. Do sedaj razvite tehnike vključujejo različne možnosti filtracije, pri katerih je predvideno čiščenje filtrov, s tem pa ostane vprašanje, kako očistiti filtre in kaj storiti z mikrovlakni na filtrih. V našem projektu pa bomo razvili metodo za razgradnjo mikrovlaken in situ z metodo fotokatalize in fotoelektrokatalize na viru onesnaženja. Z omenjeno metodo bomo tako preprečili vnos mikrovlaken v odpadne vode in naprej v okolje.
Za več informacij se lahko obrnete na vodjo projekta dr. Manco Kovač Viršek (manca.virsek(at)izvrs.si).