Podaljšanje projekta DeFishGear
V začetku decembra 2015 smo prejeli obvestilo s strani Adriatic IPA programa o podaljšanju projekta DeFishGear (Sistem ravnanja z odpadno ribiško opremo v Jadranski regiji) do septembra 2016. Projekt DeFishGear je nastal kot odgovor na pomanjkljivo znanje in razumevanje morskih odpadkov. Cilj projekta je pridobiti znanstveni vpogled v vrstno sestavo, količino morskih odpadkov in škodljive vplive ter tako vplivati na oblikovanje politike za aktivno zmanjševanje in preprečevanje onesnaženja Jadranskega morja. V projektu sodeluje sedem držav, projekt vodi Kemijski inštitut, Ljubljana. Vse o projektu lahko spremljate tule.
Ob zaključku projekta bo imel Jadran svojo prvo oceno onesnaženosti morja z morskimi odpadki na osnovi zbranih podatkov in ukrepov, ki smo jih projektni partnerji izvedli v pilotnih območjih. S projektom se bo bistveno izboljšalo znanje o onesnaženosti z mikroplastiko in o njenih učinkih na morske organizme.
Razlogi za podaljšanje projekta do septembra 2016:
– ciljno usmerjeno komuniciranje, ki bo predstavilo problematiko širši javnosti. Podaljšanje projekta bo omogočilo, da bodo ključne informacije posredovane v medijemtik pred in med poletno sezono.
– dodaten čas bo pripomogel h kakovostni razpravi z interesnimi skupinami in ključnimi deležniki o rezultatih projekta in njihovi uporabi po zaključku projekta. To bo pripomoglo tudi k oblikovanju politik.
– podaljšanje bo pripomoglo k razvoju in nadgradnji orodij v okviru baze podatkov, ki se uporabljajo za analiziranje podatkov.
– v okviru podlajšanja projekta bomo objavili strokovne članke v uglednih znanstvenih revijah.
– opravili bomo več terenskih vzorčenj, s čimer bomo pridobili natančnejši vpogled v porazdelitev in pojavnost morskih odpadkov.
– natančnejša analiza vzorcev mikroplastike bo omogočila zanesljiveše podatke o vplivih na zdravje.
– s podaljšanjem projekta bomo okrepili sodelovanje s sodelujočimi ribiči in hkrati vzpodbudili vključitev novih ribičev v sistem zbiranja odpadkov iz morja (‘Fishing for litter’) ter odsluženih ribiških mrež (‘Derelict fishing gear’).