Upravljanje morskega okolja
Na Sektorju za morje pripravljamo strokovne podlage za Načrt upravljanja morskega okolja (NUMO) v skladu z Okvirno direktivo o morski strategiji (Direktiva 2008/56/ES) za naročnika Ministrstvo za okolje in prostor. IzVRS ima pri pripravi strokovnih podlag vlogo koordinatorja (usklajevalca aktivnosti in vsebin), pripravljavca posameznih strokovnih vsebin, in oblikovalca podatkovnih slojev za poročanje Komisiji. V sklopu teh nalog IzVRS pripravlja vsebine za pregled rabe morja, socio-ekonomsko analizo, oceno obremenitev iz zaledja, pregled obremenitev zaradi pomorskega prometa, nudi podporo MKO pri pripravi stališč, usklajevanje vsebin na regionalnem nivoju ter sodelovanje v delovnih skupinah na nivoju EU in zastopanje stališč Slovenije v tem okviru ter zastopanje Slovenije na nivoju regije.
Vsebina Morske direktive je bila v pravni red Republike Slovenije prenesena z 59.a členom Zakona o vodah (Ur.l. RS, št. Ur.l. RS, št. 67/2002, 110/2002-ZGO-1, 2/2004-ZZdrI-A, 41/2004-ZVO-1, 57/2008, 57/2012)) in Uredbo o podrobnejši vsebini načrta upravljanja z morskim okoljem (Ur.l. RS, št. 92/2010, 20/2013). Nacionalna morska strategija bo izdelana z Načrtom upravljanja morskega okolja. Izvajanje Direktive je predvideno v 6-letnih načrtovalskih obdobjih.
V prvem obdobju, ki traja do leta 2015, mora vsaka izmed držav članic EU pripraviti prvi Načrt upravljanja morskega okolja za svoje vode. Naloge so opredeljene v Okvirnem programu izvajanja za obdobje 2010 – 2015, ki je bil sprejet s stani MOP v letu 2009. Priprava strokovnih podlag za NUMO je potekala v sodelovanju z Morsko biološko postaja Piran, Zavodom za ribištvo Slovenije in Zavodom za varstvo pri delu.
Načrt upravljanja morskega okolja (NUMO)
Cilj Okvirne direktive o morski strategiji (Direktiva 2008/56/ES o določitvi okvira za ukrepe Skupnosti na področju politike morskega okolja (v nadaljevanju: Morska direktiva) je do leta 2020 doseči dobro stanje morskega okolja in s tem zaščititi vir, na katerem temeljijo gospodarske in druge dejavnosti, povezane z morjem. Samo na tak način bodo koristi od morja dolgoročne in jih bodo deležne tudi prihodnje generacije. V ta namen morajo države članice najpozneje do leta 2015 sprejeti potrebne ukrepe za doseganje ali ohranitev dobrega okoljskega stanja v morskem okolju (člen 5). Osnove za Načrt upravljanja morskega okolja (v nadaljevanju NUMO) so v pripravi že od leta 2008. V letu 2013 so bila pripravljena zaključna poročila:
- začetna presoja morskih voda,
- poročilo o določitvu elementov za opis dobrega okoljskega stanja in poročilo o opredelitvi ciljniih vrednosti.
- glavne reference /strokovne podlage za NUMO
Na spodnji sliki je prikazana povezava med elementi začetne presoje stanja morskega okolja, določanjem dobrega stanja okolja ter oblikovanjem okoljskih ciljev.
Slika: Povezava med elementi začetne presoje stanja morskega okolja, določanjem dobrega okoljskega stanja ter oblikovanjem okoljskih ciljev.
Splošno
Vsebine Načrta upravljanja morskega okolja morajo biti usklajene z vsemi drugimi politikami ES, ki so prenesene v pravni red Republike Slovenije ter se nanašajo na varstvo voda (npr. Direktive o določitvi okvira za ukrepe Skupnosti na področju vodne politike (2000/60/ES) (Vodna direktiva) in devetih z Vodno direktivo povezanih direktiv, Habitatna direktiva (92/43/ES), Direktiva o pticah (79/409/ES), pomorsko politiko in skupno ribiško politiko, priporočila za integrirano upravljanje z obalnim območjem (ICZM) ter mednarodne konvencije in sporazumi, namenjeni varstvu morja. Te politike tako vključujejo celotno morsko okolje in urejajo dejavnosti, ki vplivajo nanj. Okvirna direktiva o morski strategiji prinaša v sistem varstva morja vsebine, nujne za trajnostno uporabo morskih voda, ki jih druge direktive ne urejajo. Te se nanašajo predvsem na izvajanje ustreznega spremljanja stanja morskega okolja in na upoštevanje kumulativnih vplivov zaradi rabe morja. Morska direktiva določa, da je varstvo morskih voda obvezujoče za vse države članice.
Program priprave NUMO | Roki |
poročilo o začetni presoji (čl. 8) | 31.03.2012 |
opis dobrega stanja, oblikovanje okoljskih ciljev (čl. 9 in 10) | 31.03.2012 |
vzpostavitev zbirk podatkov (čl. 8, 11, 19.3) vključno z informacijami o območjih s posebnimi zahtevami (Habitatna Direktiva, Ptičja Direktiva – čl. 13.4) in območjih, ki bi verjetno lahko imela velik vpliv na morsko okolje (čl. 13.5) | junij 2012 |
program spremljanja stanja (člen 11) | 31.03.2014 |
program ukrepov (člen 13 in 14) | 2015 |
Več o tem je predstavljeno na spletnih straneh MOP: http://www.mop.gov.si/si/delovna_podrocja/voda/okvirna_direktiva_o_morski_strategiji/